Back to top

O Sołectwie

Sołectwo Błażejewko - Gmina Kórnik

Wieś sołecka położona w odległości 6,5 km na południe od Kórnika, na zachodnim brzegu Jeziora Bnińskiego, przy drodze z Bnina do Zaniemyśla. Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z okresu neolitu. 

Nazwa powstała z połączenia nazwy wsi macierzystej (Błażejewo) i członu Holendry (1802-03 r. Blazejewer Holendry, 1846 – Błażejewo Olędry). Później w wyniku uniwerbizacji doszło do zdrobnienia nazwy. Do 1945 r. funkcjonowała nazwa niemiecka Weissensee, pochodząca od nazwy jeziora. 

Błażejewko powstało w XVIII wieku jako osada olęderska. Zamieszkiwali tu osadnicy, głównie niemieccy, zwani olędrami, sprowadzeni do majętności kórnickiej przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską Potulicką.

Pod koniec XIX wieku we wsi było 6 domów zamieszkanych przez 46 osób: 23 mężczyzn i 23 kobiety. Większość mieszkańców (38) była wyznania ewangelickiego, a jedynie 8 katolickiego. Obecnie liczba ludności wynosi 271 osób.

Geneza układu przestrzennego wsi wiąże się z funkcjonowaniem tutaj PGR-u i ośrodka wypoczynkowego. Przy budynkach zajmowanych przez Kombinat, powstały tutaj w latach 80. domy wielorodzinne dla osób pracujących w ośrodku wypoczynkowym. W latach 90. ośrodek został sprywatyzowany, a mieszkańcy uzyskali prawo wykupienia mieszkań. Obecnie osadnictwo rozwija się w północnej części wsi, gdzie powstał kompleks domów jednorodzinnych.

Zlokalizowany był tutaj największy w gminie obiekt noclegowy – Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy. 
Powstał w 1964 roku z inicjatywy Teofila Kowalskiego – ówczesnego dyrektora Zjednoczenia PGR w Poznaniu. Od około dwóch lat jest nieczynny i decydują się losy tej nieruchomości. Błażejewko kojarzone jest przede wszystkim z plażą położoną na terenie dawnego OSW, nad Jeziorem Bnińskim. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców okolicznych terenów, a także Bnina i Kórnika – szczególnie w upalne dni.

Za wsią, w pobliżu bloków mieszkalnych znajdują się pozostałości cmentarza. Był to jeden z kilku na terenie majętności kórnickiej cmentarzy ewangelickich. Dojście do obiektu nie jest oznakowane i jest on bardzo zaniedbany – zachowało się kilka fragmentów nagrobków.

Około 600 m na zachód od wsi przebiega czerwony szlak turystyczny z Zaniemyśla do Bnina.
 

Sołectwo Błażejewko - Gmina Kórnik na mapie

Galeria

Parafia

Parafia p.w. św. Wojciecha
ul. Kościelna 9
62-035 Kórnik/Bnin

Tel.: 61 817 01 25

Parafia p.w. św. Wojciecha